• Data: 2024-07-31 • Autor: Adam Dąbrowski
Moje pytanie dotyczy zgłoszenia zmian w składzie zarządu i zmiany adresu oddziału zagranicznego przedsiębiorstwa w Polsce. Jestem wpisana do KRS jako reprezentant zagranicznego oddziału. Czy w przypadku zmiany adresu wystarczy, że dołączę umowę najmu do formularza, czy potrzebna jest uchwała zarządu? Czy do zmiany członka zarządu wymagana jest uchwała? Czy może wystarczy przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego wyciąg z rejestru spółki macierzystej?
Załącznikami do wniosku o rejestrację były:
Wniosek o wpisanie zmian sporządzony powinien być w języku polskim oraz powinien zawierać informację o danych, które uległy zmianie, np.:
Dołącza się tylko te dokumenty, które potwierdzają dokonanie wnioskowanej zmiany oraz zmiany danych o samym przedsiębiorcy, jakie zaszły w czasie od rejestracji (tutaj to skład organu zarządzającego, osób uprawnionych do reprezentacji przedsiębiorcy zagranicznego). Zmiana w składzie zarządu oraz zasady reprezentacji samego przedsiębiorcy zagranicznego powinny być uwidocznione w jego aktualnym odpisie/wypisie w rejestrze wg prawa siedziby przedsiębiorcy (urzędowy dokument potwierdzający rejestrację przedsiębiorcy zagranicznego w jego kraju). Jeżeli są ujawnione, to wystarczą jako dowód składu zarządu oraz zasad reprezentacji.
Podobnie rzecz może mieć się z adresem przedstawicielstwa w Polsce. Może ono być ujawnione w urzędowym dokumencie potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy zagranicznego.
Formalnie zmiana adresu siedziby przedstawicielstwa wymaga uchwały zarządu przedsiębiorcy zagranicznego. Na tej podstawie dokonuje się zmiany adresu przedstawicielstwa w rejestrach siedziby przedsiębiorcy zagranicznego lub w rejestrach polskich. Jeżeli nie ma adresu przedstawicielstwa w Polsce w urzędowym dokumencie potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy zagranicznego w kraju jego siedziby, to konieczna byłaby uchwała zarządu. Jeżeli dokument potwierdzający rejestrację przedsiębiorcy zagranicznego, na podstawie którego przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą, nie zawiera niezbędnych informacji w zakresie wskazania adresu siedziby przedsiębiorcy zagranicznego, zasad reprezentacji przedsiębiorcy zagranicznego oraz wskazania osób uprawnionych do jego reprezentacji, adresu siedziby przedstawicielstwa – składa się oddzielny dokument zawierający te informacje.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy przedstawić wraz z tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie powinno być:
Jeżeli przedsiębiorca zagraniczny działa na terenie państwa będącego stroną Konwencji haskiej z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, urzędowy odpis dokumentu potwierdzającego rejestrację firmy powinien być poświadczony przez apostille. Natomiast jeżeli przedsiębiorca zagraniczny działa na terenie państwa niebędącego stroną Konwencji haskiej z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, urzędowy odpis dokumentu potwierdzającego rejestrację firmy powinien być poświadczony przez legalizację.
Proces zgłaszania zmian danych zagranicznego oddziału przedsiębiorstwa w Polsce wymaga starannego przygotowania odpowiednich dokumentów, takich jak umowa najmu, uchwała zarządu oraz przetłumaczony wyciąg z rejestru spółki macierzystej. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Poprawne i kompletne zgłoszenie zmian w KRS zapewnia sprawne funkcjonowanie zagranicznego oddziału w Polsce.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dotyczących zgłaszania zmian danych zagranicznych oddziałów przedsiębiorstw w Polsce. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie w procesie rejestracji w KRS. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski
Radca prawny.
Zapytaj prawnika