• Autor: Wioletta Dyl
Posiadam jednoosobową działalność gospodarczą, a od początku listopada przechodzę na umowę o pracę. Chciałbym zawiesić działalność gospodarczą. Kiedy najlepiej to zrobić, jeżeli bieżący miesiąc chcę rozliczyć normalnie, a za kolejny nie chcę już płacić ZUS-u i podatku, ponieważ firma będzie zawieszona?
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o Prawie przedsiębiorców zawieszenie działalności gospodarczej następuje na wniosek zainteresowanego. Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się ze złożeniem wniosku CEIDG-1 o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej – wniosek ten jest jednocześnie wnioskiem o wpis do ewidencji i aby dotyczył zawieszenia, należy zaznaczyć x w rubryce 01.3. Działalność gospodarcza zostanie zawieszona od dnia wskazanego we wniosku.
Po przyjęciu prawidłowo wypełnionego wniosku organ ewidencyjny wydaje kopię wniosku (potwierdzoną datą) z informacją o zawieszeniu działalności gospodarczej. Dodatkowo w ciągu 3 dni od dokonania wpisu o zawieszeniu urząd gminy ma obowiązek przesłania danych z wniosku wraz z jego oryginałem do właściwego urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS lub KRUS.
Przy zawieszeniu działalności zostaje Pan zwolniony z obowiązku wnoszenia składek emerytalnych oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacji, gdy Pan zawiesi działalność w trakcie trwania miesiąca, wówczas składki na ubezpieczenia społeczne powinien Pan obliczyć proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności gospodarczej. Składki są odprowadzane wyłącznie od okresu, w którym działalność rzeczywiście była wykonywana. Nie ma także obowiązku wnoszenia każdego miesiąca lub co kwartał zaliczek na podatek dochodowy.
W art. 25 ust. 2 ustawy o Prawie przedsiębiorców ustawodawca zamieścił także katalog przysługujących przedsiębiorcy uprawnień oraz obciążających go obowiązków w przypadku zawieszenia działalności, m.in.:
Zatem we wniosku winien Pan zaznaczyć datę zawieszenia działalności od 1 listopada 2019 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika