Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zasady wynagradzania członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

• Autor: Mateusz Rzeszowski

Moje pytanie dotyczy wynagradzania członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej. Statut spółdzielni przewiduje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w formie ryczałtu w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia bez względu na ilość posiedzeń. Stąd pytania: Czy członkowi RN przysługuje ryczałt, jeśli jest nieobecny na posiedzeniu z powodu choroby? Czy w sytuacji, kiedy w danym miesiącu nie odbyło się żadne posiedzenie rady nadzorczej, należy się ryczałt? Czy jednak musi się odbyć minimum jedno posiedzenie, aby można było wypłacić wynagrodzenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasady wynagradzania członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Wynagradzanie członków Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej 

Zasady wynagradzania członków Rany Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowych są określone, jak zapewne Pan wie, w art. 8(2) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z tym przepisem:

„Art. 8(2). 1. Członkowie innych niż zarząd organów spółdzielni mieszkaniowej pełnią swoje funkcje społecznie, z tym że statut może przewidywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, które jest wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ilość posiedzeń i nie może być większe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.”

Jak wynika z cytowanego przepisu, zasadą jest, iż członkowie Rady Nadzorczej pełnią swoje funkcje społecznie. Żeby jednak nie doprowadzić do sytuacji, w której członkowie rad nadzorczych będą musieli dopłacać ze swoich środków do czynności wykonywanych w Radzie Nadzorczej spółdzielni, ustawodawca zdecydował się umożliwić wypłacanie im wynagrodzenia mającego pokryć te straty.

Zobacz też: Członek rady nadzorczej na zwolnieniu lekarskim a wynagrodzenie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej a nieobecność członka z powodu choroby

Cytowany przepis przewiduje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach rady, bez względu na ich ilość w danym miesiącu. Wykładnia tego przepisu każe zatem przyjąć, że dla wypłaty wynagrodzenia członkowi rady powinien on wziąć udział w posiedzeniu w danym miesiącu, który to warunek nie zostanie spełniony także w przypadku, jeśli żadne posiedzenie się nie odbyło. Podobne stanowisko zajmuje doktryna, jak czytamy w komentarzu do ustawy:

„Skoro jest to wynagrodzenie »za udział w posiedzeniach«, a nie »za udział w pracach rady« (np. za udział w pracach komisji), to – a contrario – wynagrodzenie to nie przysługuje zarówno w wypadku gdy członek rady nie bierze udziału w posiedzeniach, jak i wtedy, gdy w danym miesiącu nie zwołano żadnego posiedzenia.” (Stefaniak, Adam. Art. 8(2). W: Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, [w:] Prawo spółdzielcze. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Komentarz. LEX, 2014.).”

Reasumując, niezależnie od przyczyn nieobecności na posiedzeniach Rady Nadzorczej spółdzielni, czy też powodów, z których posiedzenie takie się nie odbyło w danym miesiącu, biorąc pod uwagę cel regulacji oraz brzmienie przepisu, wynagrodzenie w takich przypadkach nie będzie niestety należne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Mateusz Rzeszowski

O autorze: Mateusz Rzeszowski

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »