• Data: 2025-03-29 • Autor: Aleksandra Pofit
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) ma następującą strukturę: dwóch udziałowców (osoby fizyczne). Jeden wspólnik posiada 10% udziałów, drugi 90%. Wspólnik większościowy jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Wobec tego rodzi się pytanie: w jaki sposób osoba pełniąca obowiązki członka zarządu może podpisywać umowy ze spółką? Chodzi na przykład o umowy najmu majątku prywatnego, umowy-zlecenia itp. Czy wspólnicy powinni powołać w tym celu pełnomocnika? Jeżeli tak, czy ma zostać zgłoszony do sądu rejestrowego, czy wystarczy sama uchwała? A może w jeszcze inny sposób należy to zrobić, proszę o przedstawienie rozwiązań.
Zakładam, że nie ma szczególnych zapisów w umowie spółki regulujących tę kwestię. Zawsze najpierw należy zweryfikować umowę pod tym kątem. Zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.):
Art. 210. § 1. W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
§ 11. Uchwała o powołaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 1, powołanego w celu zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
§ 2. W przypadku gdy wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 3. Wymogu zachowania formy aktu notarialnego, o którym mowa w § 2, nie stosuje się do czynności prawnej dokonywanej przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
Skoro zatem w przedmiotowej spółce nie ma rady nadzorczej, niezbędne jest powołanie pełnomocnika na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Co do zasady, nie ma obowiązku złożenia uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu, zwłaszcza w przypadku umów, o których Pan pisze. Ustanowienie pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu powinno mieć przynajmniej zwykłą formę pisemną, a formę szczególną (forma pisemna z podpisami potwierdzonymi notarialnie, forma notarialna) w przypadku, gdy umowa z członkiem zarządu ma być zawarta w tej formie, np. umowa sprzedaży nieruchomości przez członka zarządu na rzecz spółki. Należy uznać, że niedopuszczalne jest powołanie pełnomocnika do stałego reprezentowania spółki wobec członków zarządu bądź w odniesieniu do czynności określonego rodzaju – powinno to mieć miejsce każdorazowo w odniesieniu do poszczególnej czynności.
Z celu art. 210 § 1 K.s.h. wynika, że chodzi tu o wszelkie umowy i spory pomiędzy spółką a członkiem zarządu, zarówno związane z pełnioną przez niego funkcją (np. dotyczące odpowiedzialności za wyrządzenie szkody spółce, spory wynikające z umowy o pracę), jak i te, które nie są związane z wykonywaniem funkcji członka zarządu, lecz w których członek zarządu występuje jako osoba trzecia wobec spółki (np. w zakresie łączących spółkę i członka zarządu umów – sprzedaży czy najmu. Powołany przepis odwołuje się jedynie do umów z członkiem zarządu, nie obejmuje więc jednostronnych czynności prawnych, co w odniesieniu do czynności prawnych rozwiązujących umowę o pracę z członkami zarządu zostało potwierdzone w wyroku SN z 1.7.1999 r. (I PKN 143/99).
W tych sytuacjach kompetencja zarządu do reprezentowania spółki nie jest zatem wyłączona. Często przeoczona w praktyce bywa konieczność zachowania reguł przewidzianych w art. 210 § 1 K.s.h. dla umowy spółki zawieranej z udziałem spółki z o.o. i członka jej zarządu.
Pełnomocnik, o którym mowa w art. 210 § 1 K.s.h., może zostać powołany jedynie uchwałą wspólników, w szczególności umowa spółki nie może przyznawać prawa powołania pełnomocnika innemu organowi, a tym bardziej niezaangażowanemu członkowi zarządu. Uchwała ta, ze względu na treść art. 247 § 2 K.s.h. (sprawa osobowa), zapada w głosowaniu tajnym, co wyklucza zatem powzięcie jej poza zgromadzeniem wspólników, gdyż pisemne sposoby głosowania, o których mowa w art. 227 § 2 K.s.h., nie zapewniają tajności.
Uchwała sama w sobie stanowi udzielenie pełnomocnictwa, bez potrzeby stwierdzania tego w odrębnym dokumencie.
Jednak zgodnie z przepisem art. 210 § 11 K.s.h. uchwała o powołaniu pełnomocnika w celu zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
Z uwagi na ideę zakazu czynności „z samym sobą” należy przyjąć, że stanowi obejście prawa (art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego) powołanie na pełnomocnika tego członka zarządu, z którym spółka zawiera umowę lub toczy spór, a także innego członka zarządu, gdyż w ten sposób łatwo byłoby obejść regulację art. 210 § 1 K.s.h., gdyby działający w charakterze pełnomocników członkowie zarządu wzajemnie zawierali umowy między nimi a spółką. Jeżeli spółki nie reprezentuje w umowach i sporach z członkami zarządu rada nadzorcza lub ustanowiony w tym celu pełnomocnik, te czynności nieważne.
Reasumując, w związku z zakazem podpisywania umów z samym sobą, każdorazowo do każdej umowy musi być powołany pełnomocnik. Drugi wspólnik nie może być pełnomocnikiem.
Najem biura od członka zarządu
Jan Kowalski, jedyny członek zarządu spółki XYZ sp. z o.o., chce wynająć spółce lokal, którego jest właścicielem. Aby zgodnie z prawem zawrzeć tę umowę, wspólnicy powołują pełnomocnika uchwałą. Pełnomocnik podpisuje umowę w imieniu spółki, unikając naruszenia art. 210 K.s.h.
Umowa-zlecenie z członkiem zarządu
Maria Nowak, większościowy wspólnik i członek zarządu, zamierza świadczyć usługi doradcze na rzecz swojej spółki. Zgromadzenie wspólników powołuje pełnomocnika, który podpisuje umowę-zlecenie. Bez tego umowa byłaby nieważna.
Sprzedaż nieruchomości do spółki
Adam Wiśniewski, jedyny członek zarządu i większościowy wspólnik, chce sprzedać spółce działkę. Zgodnie z art. 210 § 2 K.s.h., transakcja wymaga aktu notarialnego, a notariusz informuje sąd rejestrowy o zawarciu umowy.
Podpisywanie umów między członkiem zarządu a spółką z o.o. wymaga szczególnej ostrożności, aby nie naruszyć zakazu czynności „z samym sobą”. W większości przypadków konieczne jest powołanie pełnomocnika uchwałą wspólników lub – w sytuacji jedynego członka zarządu – zachowanie formy aktu notarialnego. Pominięcie tych zasad może skutkować nieważnością umowy i konsekwencjami prawnymi dla spółki.
Potrzebujesz pomocy w prawidłowym zawarciu umowy między spółką a członkiem zarządu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika