• Data: 2024-09-01 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Początkiem 2021 r. założyłem z moją mamą spółkę z o.o. przez internet z wykorzystaniem platformy S24. Spółka miała zajmować się działalnością leczniczą, ale w rzeczywistości nigdy nie zaczęła działalności. Najpierw był problem ze znalezieniem odpowiedniego lokalu z powodu zbyt dużych cen. Przez kilka miesięcy spółka opłacała księgowego – nie miała żadnych przychodów, kosztów, były 2 faktury. Niestety z powodu naszej niewiedzy nie zostały wykonane sprawozdania. Spółka realnie była na papierze, ale w żaden sposób nie funkcjonowała. Biuro księgowe rozwiązało umowę, bo nie zapłaciłem na czas faktur za księgowość. Aktualnie dostałem wezwanie z sądu, zobowiązujące mnie do złożenia sprawozdania za 2021 r. pod karą grzywny do 15 tys. zł. Nie wiem, jak z tego wybrnąć? I jest jeszcze drugi problem, mianowicie jeden z wspólników nie wpłacił zadeklarowanego wkładu. Co w tym wypadku należy zrobić? Mam w planie mimo wszystko uruchomić działalność spółki i chcę się z wszystkimi urzędami rozliczyć. Jak to wszystko wyprostować?
Odnosząc się do pierwszej części pytania – jeżeli posiada Pan całość dokumentacji księgowej, to warto byłoby znaleźć biuro księgowe, które podejmie się sporządzenia sprawozdania finansowego i wyprostowania kwestii dokumentów. Można wrócić do poprzedniego biura księgowego, które posiadało ogląd na sprawy finansowe spółki. Ważne, aby udało się to zrobić w terminie wskazanym przez sąd. Termin ten jest krótki, bo 7-dniowy, ale jeżeli faktycznie spółka nie działała, to również dokumentów nie będzie dużo.
Natomiast jeżeli chodzi o drugą kwestię, czyli wniesienia wkładu, to wyjaśniam, co następuje. W przypadku rejestracji spółki za pośrednictwem S24 wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego nie stanowi warunku powstania spółki zakładanej przy wykorzystaniu wzorca umowy. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Brak wniesienia wkładów przy zakładaniu spółki spowoduje, że w rejestrze przedsiębiorców zostanie zamieszczona wzmianka, iż kapitał nie został pokryty. Wzmianka zostanie wykreślona z urzędu po złożeniu oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione.
Wspomniane oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego może być złożone w dwojaki sposób. Po pierwsze, może być wypełnione w systemie i opatrzone podpisami elektronicznymi członków zarządu, o ile wkłady przez wspólników będą wniesione na etapie zgłaszania spółki do KRS. Po drugie, gdy oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki, powinno być złożone do sądu rejestrowego w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru.
W tym kontekście pojawia się zasadnicze pytanie: czy mimo niewniesienia wkładu przez wspólnika zostało złożone oświadczenie przez zarząd spółki o pokryciu kapitału zakładowego w całości?
Trzeba sprawdzić, czy na odpisie z KRS pod informacją o wysokości kapitału zakładowego jest wpis: „kapitał nie został pokryty”. Jeżeli takiego zapisu nie ma, tzn. że zostało złożone oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego do KRS.
Jeżeli oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego zostało złożone do KRS, mimo że nie został on pokryty, to wówczas pojawi się trudność w dochodzeniu tej należności od wspólnika. Natomiast jeżeli wspólnik również jest zainteresowany podjęciem działalności przez spółkę, to zapewne nie będzie problemu, aby tej formalności dopełnić. Ważne jest aktualnie zweryfikowanie wpisów w KRS oraz dokumentów, które były dołączone w ślad za wnioskiem o rejestrację.
Niedopełnione formalności księgowe
Początkiem 2022 roku Adam założył spółkę z o.o. z planem otwarcia firmy budowlanej. Początkowo wszystko szło dobrze, ale już po kilku miesiącach pojawiły się problemy. Adam nie złożył w terminie rocznych sprawozdań finansowych, ponieważ sądził, że jako nowa firma bez przychodów nie musi tego robić. W maju 2023 roku otrzymał wezwanie z sądu do natychmiastowego złożenia sprawozdań finansowych pod groźbą grzywny do 15 tysięcy złotych. Adam szybko skontaktował się z biurem rachunkowym, które pomogło mu przygotować i złożyć wymagane dokumenty, ratując firmę przed karą.
Brak kapitału zakładowego od wspólnika
Marta i Janusz założyli spółkę z o.o. w celu prowadzenia restauracji. Niestety, Janusz, który miał pokryć połowę kapitału zakładowego, nie dokonał wpłaty. Mimo to Marta złożyła oświadczenie o pełnym pokryciu kapitału, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji prawnych. Gdy spółka zaczęła działać, okazało się, że brakuje środków na pierwsze inwestycje. Marta musiała skontaktować się z Januszem i uzgodnić spłatę zaległej kwoty, aby uniknąć problemów z sądem i prawidłowo zarejestrować spółkę.
Szybkie działanie po wezwaniu sądowym
Kamil i jego przyjaciel założyli spółkę z o.o. planując rozpocząć działalność handlową. Jednak z powodu niewiedzy, nigdy nie złożyli sprawozdań finansowych za pierwszy rok działalności. Gdy Kamil otrzymał wezwanie z sądu do złożenia tych dokumentów w ciągu 7 dni, poczuł się przytłoczony. Szybko skontaktował się z księgowym, który pomógł mu uporządkować dokumenty i przygotować sprawozdania. Dzięki szybkiemu działaniu udało się uniknąć kary finansowej, a spółka mogła kontynuować swoją działalność bez przeszkód.
Prowadzenie spółki z o.o. wymaga staranności w kwestiach formalnych, takich jak terminowe składanie sprawozdań finansowych oraz pełne pokrycie kapitału zakładowego przez wszystkich wspólników. Niedopełnienie tych obowiązków może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Kluczowe jest więc bieżące monitorowanie zobowiązań oraz szybkie reagowanie na wszelkie wezwania sądowe, aby uniknąć kar i problemów z działalnością spółki.
Potrzebujesz pomocy prawnej online lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać profesjonalne porady i dokumenty dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika