• Data: 2024-08-15 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Prowadzę spółkę cywilną 2-osobową. Chcę wprowadzić syna jako trzeciego wspólnika, a ja na koniec roku chcę opuścić spółkę. W nazwie spółki występują dwa nazwiska. Czy po wejściu syna możemy używać nazwy spółki bez nazwisk?
W pierwszej kolejności należy odnieść się do regulacji prawnych dotyczących umowy spółki cywilnej. Przepisy jej dotyczące znajdują się w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360), zwanej dalej Kodeksem cywilnym lub w skrócie K.c., od art. 860 do art. 875. Zgodnie z art. 860 § 1 K.c. „przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów”. Spółka cywilna jest zatem umową. Sama spółka cywilna nie może być podmiotem praw i obowiązków, tj. sama spółka cywilna nie może np. zawrzeć umowy sprzedaży, wystąpić o zmianę zezwolenia na prowadzenie reglamentowanej działalności gospodarczej. Te wszystkie czynności mogą zrobić wspólnicy spółki cywilnej, gdyż to oni właśnie są podmiotem praw i obowiązków, tj. wspólnicy spółki cywilnej mogą wystąpić o wydanie zezwolenia na prowadzenie reglamentowanej działalności gospodarczej.
Co do zasady w przepisach prawa nie ma wprost regulacji dotyczących nazwy spółki cywilnej. Zatem nie istnieją w tym zakresie przepisy zobowiązujące do nadawania konkretnej nazwy spółce cywilnej. Natomiast zgodnie z informacją zawartą na stronie www.biznes.gov.pl wskazuje się:
„Dla przejrzystości warto jednak, by nazwa spółki cywilnej zawierała co najmniej imiona i nazwiska wszystkich wspólników wraz z dodaniem formy prawnej »spółka cywilna« bądź skrótu »s.c.«. Dla przykładu – jeśli wspólnikami takiej spółki będą przedsiębiorcy Jan Kowalski i Jan Nowak, tworzona przez nich spółka cywilna może nazywać się np. »Kowalski i Nowak s.c.«”. Dodatkowo taki sposób nazywania spółki cywilnej wynika również z tego, że tak jak wskazałam na początku odpowiedzi na pytanie, sama spółka cywilna nie jest podmiotem praw i obowiązków, gdyż jest po prostu umową stron. W obrocie prawnym spółka powinna posługiwać się nazwą, która będzie stanowiła jej wyróżnik. Natomiast sama nazwa powinna w sposób jednoznaczny i wyraźny identyfikować przedsiębiorców, którzy działają w tej formie prawnej.
Warto również wskazać na interpretacje indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2022 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.994.2021.2.MGO, w której wskazano, że dla celów podatkowych nazwa przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę cywilną powinna zawierać imiona i nazwiska wszystkich jej wspólników. W załączeniu do odpowiedzi przesyłam treść wydanej interpretacji celem zapoznania się z jej treścią.
Zatem w nazwie spółki cywilnej powinny znaleźć się imiona i nazwiska wszystkich wspólników oraz oznaczenie spółka cywilna.
Wprowadzenie nowego wspólnika do spółki cywilnej oraz późniejsze wyjście jednego z dotychczasowych wspólników wiąże się z koniecznością dostosowania nazwy spółki do aktualnego składu osobowego. Przepisy prawa wskazują, że nazwa spółki cywilnej powinna zawierać imiona i nazwiska wszystkich wspólników oraz formę prawną "spółka cywilna" lub skrót "s.c.". Dbałość o zgodność z regulacjami prawnymi zapewnia przejrzystość i prawidłowe funkcjonowanie spółki w obrocie prawnym.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając profesjonalne wsparcie w kwestiach związanych ze spółkami cywilnymi i innymi zagadnieniami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika