Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Rezygnacja z założenia spółki z o.o.

• Autor: Marcin Sądej

Wraz ze znajomym podjęliśmy decyzję o założeniu sp.z o.o w Polsce. Ja mieszkam od 7 lat w Niemczech, udzieliłam więc pełnomocnictw wspólnikowi (prezesowi). Podpisałam umowę spółki. Podobno jeszcze nie doszło do rejestracji, a już otrzymałam notatkę o rezygnacji z funkcji prezesa. Nie jestem w stanie osobiście stawić się w kraju w tym roku, co było zarządowi wiadome. Myślę więc o rezygnacji z otwarcia spółki, czy mogę do tego zobowiązać prezesa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z założenia spółki z o.o.

Jak dochodzi do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

W przedstawionym przez Panią pytaniu na wstępie należy się zastanowić, z jakim rodzajem podmiotu mamy do czynienia. Została bowiem podpisana umowa spółki, jednak nie doszło jeszcze do jej rejestracji. Zgodnie z art. 161 Kodeksu spółek handlowych z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. W świetle natomiast art. 163 „do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:

1) zawarcia umowy spółki;

2) wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11;

3) powołania zarządu;

4) ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;

5) wpisu do rejestru”.

Spółka w organizacji

Jak zatem z powyższego wynika, w momencie podpisania umowy spółki mamy do czynienia ze spółką w organizacji. Aby doszło do powstania spółki z o.o., konieczny jest wpis do rejestru. Jeżeli zatem wpis do rejestru nie nastąpi, nie powstanie również spółka z o.o. Wniosek o rejestrację spółki można wycofać i zostanie on rozpatrzony przez sąd. W momencie gdy wydane przez sąd postanowienie odmawiające rejestracji stanie się prawomocne, spółka w organizacji przestanie istnieć. Potwierdza to również brzmienie art. 170: „jeżeli spółki nie zgłoszono do sądu rejestrowego w terminie określonym w art. 169 albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, zarząd dokona likwidacji. Jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, zgromadzenie wspólników albo sąd rejestrowy ustanawia likwidatora albo likwidatorów”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wycofanie wniosku o rejestrację spółki

Jak z powyższych przepisów wynika, spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd. Zatem to zarząd powinien złożyć do sądu pismo wycofujące wniosek o rejestrację. Skoro prezes zrezygnował z pełnienia funkcji, to wywołało to skutek od momentu dojścia tej informacji do wiadomości drugiej strony. Zatem formalnie nie jest ta osoba uważana za prezesa ponieważ złożyła skuteczną rezygnację. Z Pani pisma wynika, że w skład zarządu wchodzi jeszcze wiceprezes. On jako członek zarządu może złożyć pismo o wycofaniu wniosku o rejestrację.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »