• Autor: Michał Kowalski
Jako przewodniczący związku zawodowego zostałem wybrany do rady nadzorczej spółki. Spółka jest prywatna w 90%, 10% posiadają jej pracownicy. Czy w mojej sytuacji, prowadząc aktywną, zgodną z prawem działalność związkową (pikiety, powiadamianie mediów jako przewodniczący związku), mogę być pociągnięty do odpowiedzialności karnej (finansowej) przez pracodawcę np. pod zarzutem szkodzenia wizerunkowi firmy przez członka jej rady nadzorczej, choć w mediach występowałbym jako przewodniczący związku?
Nie ulega wątpliwości, iż formalnie bycie członkiem organizacji związkowej (w tym także funkcyjnym) nie stanowi przeszkody w pełnieniu funkcji członka rady nadzorczej w spółce prawa handlowego. Żaden przepis obowiązującego prawa nie wyklucza łączenia takich funkcji. Z tego względu brak jest podstaw do pociągnięcia Pana do odpowiedzialności karnej z tytułu łączenia tych funkcji.
W dalszej kolejności pragnę podkreślić, iż pracownik będący członkiem rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej podlega dwóm reżimom odpowiedzialności:
Członek rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy (art. 293, art. 483 Kodeksu spółek handlowych). Z powyższego wynika, że odpowiedzialność członka rady nadzorczej względem spółki powstaje tylko wówczas, jeżeli dane działanie członka jest niezgodne z prawem. Bezprawność działania członka rady nadzorczej jest więc niezbędną przesłanką aktualizacji odpowiedzialności względem spółki. Działalność związkowa realizowana zgodnie z ustawą o związkach zawodowych i innymi przepisami powszechnie obowiązującego niewątpliwie nie jest działalnością bezprawną i nie skutkuje powstaniem tej odpowiedzialności.
Odnosząc się do drugiego z reżimów odpowiedzialności, należy wskazać, że pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi względem niego odpowiedzialność materialną (art. 114 Kodeksu pracy). Wprawdzie wśród obowiązków pracowniczych Kodeks pracy w art. 100 § 2 wymienia dbanie o dobro zakładu pracy. Niemniej jednak należy wskazać, że działalność związkowa wykonywana zgodnie z ustawą o związkach zawodowych i innymi przepisami powszechnie obowiązującego nie może być uznawana za godzenie w dobro zakładu pracy, a co za tym idzie, za naruszenie obowiązków pracowniczych, gdyż nie jest to działalność bezprawna. W konsekwencji także w tym reżimie brak jest podstaw do pociągnięcia pracownika – członka związku zawodowego do odpowiedzialności materialnej.
Natomiast działanie z naruszeniem przepisów związkowych np. organizacja nielegalnego strajku, mogłaby stanowić podstawę do wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi, jeżeli spowodowałaby szkodę pracodawcy i byłaby zawiniona przez członka rady nadzorczej.
Reasumując, brak jest podstaw do wystąpienia przeciwko Panu z roszczeniem odszkodowawczym w związku z pełnieniem przez Pana funkcji związkowych, o ile działalność związkowa będzie realizowana w granicach obowiązującego prawa.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Michał Kowalski
Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.
Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.
Zapytaj prawnika