• Autor: Katarzyna Nosal
Razem z żoną jesteśmy wspólnikami spółki z o.o. (60/40 udziałów) z jednoosobowym zarządem, w którym ja jestem prezesem. Zarząd został powołany na kadencję 3 lat w lipcu 2015 r. Niestety przeoczyliśmy moment wygaśnięcia kadencji. Zgromadzenie wspólników (ja i żona) dalej chcemy, bym to ja był w zarządzie i pełnił funkcję prezesa. Co mamy teraz zrobić? Jakich konsekwencji powinniśmy się spodziewać?
Sytuacja nie jest beznadziejna, bowiem Sąd Najwyższy spotkał się już z takim problemem i na chwilę obecną w podobnych kwestiach obowiązuje ugruntowane już stanowisko orzecznictwa.
Zasadniczo z upływem kadencji wygasa mandat członka zarządu. W takiej sytuacji spółka jest nienależycie reprezentowana, a czynności „wadliwego” prezesa mogą zostać uznane za nieważne. W praktyce funkcjonowania wielu spółek, członkowie zarządu nie są jednak powoływani na kolejne kadencje po wygaśnięciu mandatu. Tutaj nie dzieje się nic złego z punktu widzenia domniemania prawdziwości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli czynności prezesa są wykonywane przez osobę widniejącą jako prezes w KRS, to wierzyciele, kontrahenci spółki są chronieni. W Państwa przypadku także sama spółka, wspólnicy, nie będą kwestionować czynności dokonanych przez ostatni czas przez dotychczasowego prezesa.
Sąd Najwyższy wyjaśnił już w wyroku z dnia 4 marca 2015 r. (sygn. akt IV CSK 340/14), że brak dowodu na to, aby istniały w formie pisemnej uchwały o odnowieniu członkom zarządu mandatu na kolejne kadencje (o powołaniu na kolejne kadencje) nie stoi na przeszkodzie ocenie, że byli oni powoływani w formie uchwał podejmowanych per facta concludentia (w sposób dorozumiany bez zachowania formy pisemnej). Zatem w Państwa przypadku należy utrzymać taką właśnie ocenę sytuacji. Dla uporządkowania kwestii wpisu w KRS warto oczywiście podjąć uchwałę powołującą Pana na nową kadencję i zgłoszenie tego faktu do KRS.
Zatem z punktu widzenia funkcjonowania spółki, ważności działań w mojej ocenie nie grozi Państwu żadne niebezpieczeństwo i ryzyko.
Analizując jednak Państwa sytuację, zastanawiam się, czy słusznie uważają Państwo, że mandat Pana wygasł.
Zgodnie z art. 202 § 2 Kodeksu spółek handlowych w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Skoro Pana kadencja powinna się kończyć w lipcu 2018 r., to sprawozdanie z ten rok obrotowy będzie zatwierdzane do 30 czerwca 2019 r. W takiej sytuacji na zgromadzeniu zatwierdzającym sprawozdanie podejmiecie Państwo uchwałę o powołaniu Pana na kolejną kadencję do pełnienia funkcji Prezesa. Tę uchwałę zgłosicie w KRS i wszystko odbędzie się zgodnie z prawem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika