Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy spółki z o.o.

• Autor: Katarzyna Siwiec

Mamy w sp. z o.o. 100 tys. zł kapitału podstawowego. 650 tys. zł to zysk z lat ubiegłych (bez 2018 roku), który zostanie się przeksięgowany na kapitał zapasowy. Czy to przeniesienie zysku na kapitał zapasowy wymaga zwykłej uchwały wspólników, czy aktu notarialnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie zysku na kapitał zapasowy spółki z o.o.

Przelanie zysku na utworzony w spółce kapitał zapasowy

Zgodnie z art. 231 § 2 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych powzięcie uchwały o podziale zysku musi nastąpić na zgromadzeniu wspólników. Rozumiem, że u Pana w spółce zysk nie będzie dzielony pomiędzy wspólników i nie zostanie wypłacony w postaci dywidendy, a zostanie przelany na utworzony w spółce kapitał zapasowy (który, nota bene, nie jest konieczny w przeciwieństwie do zakładowego). Takie rozwiązanie stosuje wiele spółek, które chcą zatrzymać pieniądze w spółce zamiast wypłacać je wspólnikom. Nie ma wątpliwości co do tego, że przepisy Kodeksu, w szczególności art. 191 § 1 i § 2 i art. 231 dopuszczają podział zysku na cele związane z działalnością spółki i dalszym jej rozwojem, który jednocześnie wyłącza prawo do dywidendy.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki

W przypadku przelania zysku na kapitał zakładowy nie dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, który co do zasady następuje poprzez zmianę umowy spółki. Gdyby chcieli Państwo podwyższyć kapitał zakładowy, to wówczas należałoby uchwałę podjąć w postaci aktu notarialnego (z uwagi na zmianę wysokości kapitału zakładowego określonego w umowie spółki), chyba że zachodziłby przypadek podwyższenia na mocy zapisów umowy spółki. Wyjaśnię dodatkowo, że art. 257 § 1 stanowi, że jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki.

Ponieważ w przypadku przelania zysku na kapitał zapasowy nie dochodzi do zmiany kapitału zakładowego i w ogóle umowy spółki, uchwała nie musi mieć formy aktu notarialnego. Wystarczy zwykła forma pisemna jak na załączonym (w załączniku) przykładzie, z podpisami protokolanta i przewodniczącego zgromadzenia wspólników.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »