• Data: 2023-07-19 • Autor: Adam Dąbrowski
W lutym 2021 r. wraz z kolegą założyłem spółkę z o.o., która była zarejestrowana (siedziba i adres) w miejscu, które wynajmowaliśmy. W zeszłym roku w czerwcu zmieniliśmy adres siedziby spółki i przenieśliśmy się (również z produkcją) do innego miasta. Wydaliśmy uchwałę spółki o zmianie siedziby i złożyłem wniosek poprzez portal Krajowego Rejestru Sądowego w czerwcu. We wrześniu na portalu pojawiła się informacja o zwrocie wniosku ze względu na jego nieprawidłowe podpisanie i wypełnienie. Niestety zapomniałem o tym. W grudniu otrzymałem kolejną wiadomość, tym razem o uprawomocnieniu się zwrotu wniosku. Jak mogę rozwiązać tę sprawę?
Wniosek zwrócony nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Zatem wg Krajowego Rejestru Sądowego aktualny jest nadal stary adres siedziby oraz poprzednia miejscowość. Gdyby po pierwszej korespondencji został w ciągu 7 dni złożony ponownie wniosek i podpisany prawidłowo – dzisiaj nie byłoby problemu.
Zmiana siedziby spółki – tutaj przeniesienie jej do innego miasta – to uchwała o zmianie umowy spółki. Procedura zmiany umowy spółki w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przebiega w trzech etapach, którymi są:
Uchwała o zmianie umowy spółki może zostać podjęta podczas zgromadzenia wspólników – zwołanego zarówno specjalnie w tym celu, jak i takiego, w którym zmiana umowy jest jednym z punktów porządku obrad. Po podjęciu przedmiotowej uchwały zarząd spółki powinien zgłosić ten fakt do sądu rejestrowego, składając wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Termin na dokonanie tych czynności wynosi sześć miesięcy, a w przypadku spółek utworzonych przy wykorzystaniu wzorca umowy – siedem dni. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 kwietnia 2022 r., sygn. akt III CZP 75/22 jednoznacznie stwierdził, że „zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie została zgłoszona do sądu rejestrowego w wymaganym terminie, nie wywołuje skutków prawnych (art. 256 § 3 w zw. z art. 169 § 1 Kodeksu spółek handlowych)”.
Stosownie do Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.):
„Art. 255 [Zmiana umowy spółki]
§ 1. Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru.
Art. 256 [Zgłoszenie zmiany do sądu]
§ 1. Zmianę umowy spółki zarząd zgłasza do sądu rejestrowego.
§ 2. Równocześnie z wpisem o zmianie umowy należy wpisać do rejestru zmiany danych wymienionych w art. 166, jeżeli dane te podlegają wpisowi.
§ 3. Do zarejestrowania zmiany umowy spółki stosuje się odpowiednio przepisy art. 164 § 3, art. 165, art. 169 i art. 172”.
Stosowany odpowiednio art. 169 K.s.h.:
„§ 1. Jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.
§ 2. W przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, termin, o którym mowa w § 1, wynosi 7 dni”.
Odesłanie wyrażone w art. 169 par. 1 K.s.h. należy rozumieć jako nakaz zgłoszenia do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy zarówno zdarzenia istotnego dla powstania (zawiązanie spółki), jak i dla funkcjonowania spółki (zmiana umowy spółki). Nie sposób przy tym zgodzić się, by możliwe było rozróżnianie owego obowiązku ze względu na charakter zmian (zgłoszenie konstytutywne vs. deklaratoryjne) – nie może być też wątpliwości, iż skoro przepis należy stosować odpowiednio, to skutkiem niezastosowania się do obowiązku zgłoszenia zmian w umowie spółki nie będzie rozwiązanie umowy spółki, lecz bezskuteczność tych zmian (por. wyr. SN z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. akt I CSK 127/16). SN zwrócił uwagę, że można rozwiązać umowę spółki, ale odkąd zmiany mają postać uchwał, to uchwały rozwiązać się nie da.
Sumarycznie oznacza to, że skutkiem braku zgłoszenia w KRS zmian w umowie spółki z o.o. w terminie 6 miesięcy od podjęcia przez wspólników uchwały jest bezskuteczność zmian – „sama czynność prawna nie jest wadliwa, staje się wadliwa dopiero w następstwie braku realizacji obowiązku rejestrowego” – więc uchwała traci moc prawną. Zatem konieczna będzie ponowna wizyta u notariusza i kolejny wniosek do KRS.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski
Radca prawny.
Zapytaj prawnika