Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Likwidacja spółki z o.o. i likwidacja rady nadzorczej

• Autor: Kinga Karaś

Czy w okresie likwidacji spółki z o.o. można zlikwidować radę nadzorczą, która nie jest obowiązkowa, i czy to wpłynie na okres likwidacji spółki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Likwidacja spółki z o.o. i likwidacja rady nadzorczej

Likwidacja spółki z o.o.

Celem postępowania likwidacyjnego jest upłynnienie majątku spółki oraz zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Zgodnie z art. 213 § 1 Kodeksu spółek handlowych umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy.

Art. 274 § 1: „otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania„.

Likwidacja Rady Nadzorczej w czasie likwidacji spółki

Zgodnie z art. 275 § 1: „do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków wspólników, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego”.

W celu likwidacji Rady Nadzorczej w okresie likwidacji należałoby zmienić umowę spółki. Sam fakt istnienia lub nie rady nadzorczej nie ma wpływu na długość postępowania likwidacyjnego.

Podsumowując, likwidacja rady nadzorczej nie wpłynie na długość postępowania likwidacyjnego. Istnieje możliwość rezygnacji z tego organu (jeżeli nie był obligatoryjny) w drodze zmiany umowy spółki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Kinga Karaś

O autorze: Kinga Karaś

Adwokat świadczący usługi prawne zarówno na rzecz osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka lub współautorka wielu artykułów naukowych i monografii. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu Master 2 Uniwersytetu w Orleanie. Ukończyła Szkołę Prawa Francuskiego, Szkołę Prawa Kontynentalnego w Paryżu. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz prawie cywilnym a w szczególności w szeroko pojętym prawie nieruchomości (Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie, umowy deweloperskie, umowy o roboty budowlane itp.).


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »