• Data: 2022-08-19 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Żona prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w miejscu zamieszkania. Ja, jako małżonek, jestem osobą współpracującą i wykonuję usługi za granicą na rzecz jej działalności. Od 2 tygodni żona prowadzi kwiaciarnię w wynajętym do tego celu lokalu, posiada kasę fiskalną, terminal płatniczy itp. Chciałaby tę kwiaciarnię prowadzić ze wspólniczką na pół. Czy można w takiej sytuacji założyć spółkę cywilną bez zamykania działalności gospodarczej małżonki? Czy spółka cywilna to dobre rozwiązanie, a może należałoby wybrać inną formę działalności (inną spółkę)? Nie chcemy zamykać działalności, ponieważ ja wykonuję obecnie usługi za granicą na podstawia A1 przy działalności małżonki. Czy wspólniczka może starać się o dofinansowanie z urzędu pracy i czy mógłby to być jej wkład do spółki? Jaka forma byłaby najlepsza dla takiej współpracy: zatrudnienie, jakiś rodzaj umowy czy działalność gospodarcza wspólniczki?
Na wstępie należy wskazać, że istotą spółki cywilnej jest możliwość działania z innym przedsiębiorcą. Musi się ona składać z co najmniej dwóch wspólników, z których każdy prowadzi działalność gospodarczą. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, czyli nie działa jako firma, bo nie ma osobowości ani zdolności prawnej. Spółka cywilna została uformowana prawnie właśnie po to, by stworzyć możliwość maksymalizacji kapitału (więcej osób = większy wkład), czyli po prostu umożliwić zwiększanie zysków. Niemniej jednak tworzą ją osoby (w przypadku osób fizycznych), które działają w ramach swoich własnych jednoosobowych działalności gospodarczych.
Należy również dodać, że zarówno założenie spółki cywilnej, jak i jej późniejsze utrzymanie obciążone jest stosunkowo niskimi kosztami (w stosunku do innych spółek, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Nadto spółka cywilna to stosunkowo prosta metoda prowadzenia działalności gospodarczej, podporządkowana Kodeksowi cywilnemu (K.c.). Taką formę przedsięwzięcia mogą zainicjować zarówno osoby fizyczne, jak i funkcjonujące już przedsiębiorstwa.
Zobacz też: Jaką spółkę założyć z żoną
Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne (spółki) albo połączenie tych dwóch grup. Samej spółce cywilnej nie przysługuje status przedsiębiorcy, jednakże posiada ona m.in. odrębny NIP i REGON. Przedsiębiorcami są wyłącznie wspólnicy spółki w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Rejestracji podlegają wspólnicy. Jeśli są nimi osoby fizyczne, które nie są jeszcze przedsiębiorcami, muszą zarejestrować się w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), wypełniając oddzielnie formularze CEIDG-1. Bowiem każdy wspólnik jest zobowiązany uzyskać wpis przed podjęciem działalności w ramach spółki. Pragnę również wskazać, że osoba fizyczna może mieć wyłącznie jeden wpis w CEIDG. Niemniej jednak w ramach prowadzonej działalności może ona prowadzić różne przedsięwzięcia.
Zatem w świetle powyższego i obowiązujących przepisów prawa Pana żona jak najbardziej może prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą oraz stać się dodatkowo wspólnikiem spółki cywilnej. Z racji tego, że już prowadzi działalność w zakresie kwiaciarni, nie będzie miała potrzeby dostosowania kodów PKD do działalności wynikającej ze spółki cywilnej. Chyba że wspólniczki postanowią rozszerzyć zakres działalności spółki, wówczas przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki zobligowani będą dostosować swoje kody PKD. Ponadto, jeżeli wspólniczka żony nie jest jeszcze osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, będzie musiała zarejestrować się w CEIDG. W opisanej sytuacji nie jest wymagane zamykanie dotychczasowej działalności, a wręcz przeciwnie, trzeba być zarejestrowanym w CEIDG.
W mojej ocenie z uwagi na specyfikę i rozmiar planowanej działalności w ramach spółki na początek spółka cywilna będzie optymalnym rozwiązaniem dla żony i jej wspólniczki, zarówno pod kątem kosztów niezbędnych do prowadzenia takiej formy działalności, jak i formalności wymaganych przy jej założeniu i prowadzeniu.
Spółka cywilna, co prawda, posiada odrębny NIP i REGON i figuruje w CEIDG jako twór jej wspólników, niemniej jednak nie wymaga zbyt wielu formalności. Pozostałe zasady jej prowadzenia pod względem formalnym i księgowym są takie, jak u przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zaś w przypadku, gdyby wspólniczki postanowiły założyć spółkę prawa handlowego, będzie to nie tylko wymagało od nich ogarnięcia większej ilości formalności (np. rejestracja w KRS itp.), ale również pochłonie to większe finanse w związku z jej założeniem i prowadzeniem (np. obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości, co generuje wyższe koszty usług księgowej).
Co do pytania w zakresie możliwości ustanowienia dofinansowania wkładem do spółki cywilnej, pragnę wskazać, że przede wszystkim wynika to z regulaminów danego naboru wniosków o dofinansowanie. Niemniej jednak, co do zasady, z dotacji z urzędu pracy nie można utworzyć spółki (ani tej cywilnej, ani tej działającej w oparciu o Kodeks spółek handlowych). Wyłącznie jest zazwyczaj dopuszczalne otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dotacji z Unii Europejskiej, tu często istnieje możliwość założenia spółki cywilnej. W związku z powyższym, ubiegając się o określoną dotację, należy mieć na względzie tę kwestię i dokładnie analizować regulamin tejże dotacji.
Jeśli zaś chodzi o kwestię pracy Pana żony i tej drugiej Pani, oczywiście istnieje również możliwość, aby Pana żona zatrudniła tę drugą osobę na umowę o pracę. Trzeba jednak mieć na względzie, że po pierwsze, spowoduje to więcej obowiązków i formalności po stronie żony (umowa o pracę, ZUS, pilnowanie godzin pracy, norm tygodniowych, urlopów itd.). Po drugie, jest inna odpowiedzialność pracownika (co do zasady do wysokości 3-miesięcznej pensji za szkodę, chyba że szkoda została spowodowana umyślnie), a inna wspólnika (szersza: wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie i bez limitów) w zakresie prowadzenia takiej kwiaciarni. Po trzecie zaś forma spółki cywilnej pozwoli rozwinąć bardziej działalność kwiaciarni i osiągać większe zyski z jej prowadzenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika