Kooperatywa mieszkaniowa - co to jest?

• Data: 2024-07-01 • Autor: Artykuł Partnera

Istotą kooperatywy mieszkaniowej jest realizacja inwestycji, która zaspokaja potrzeby lokalowe jej członków. Aby mogła zaistnieć, potrzebna jest grupa osób fizycznych, które chcą razem kupić działkę zabudowaną lub parcelę pod budowę. Wszystko to aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe. Jego podstawą prawną jest ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 28).

Kooperatywa mieszkaniowa - co to jest?

Co zyskuje członek kooperatywy?

Dzięki realizacji inwestycji mieszkaniowej w formule kooperatywy mieszkaniowej możemy sporo zyskać. Do najważniejszych plusów należy szansa na obniżenie kosztów o nawet 20% w porównaniu do zakupu nowego lokum. Oszczędności takie można zyskać dzięki wykonaniu części prac we własnym zakresie.

Prócz tego z prywatnym projektem mieszkaniowym łatwiej ruszyć, gdy jest w niego zaangażowanych kilka osób. Współpraca między nimi i wykorzystywanie wspólnych aktywów oszczędza czas i środki. Skoro członkowie kooperatywy budują dla siebie, mogą łatwo dopasować projekt swojego przyszłego mieszkania lub domu jednorodzinnego do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Kooperatywy mają też inną ważną przewagę nad firmami deweloperskimi czy inwestorami prywatnymi. Łatwiej im zdobyć działkę budowlaną. Dodatkowo wydatek z tym związany mogą rozłożyć na raty, wykorzystać bonifikatę w cenie lub rozliczyć się z samorządem na indywidualnych zasadach. Jak widać, plusów można wymieniać sporo, jest jednak coś co inwestorzy działający w kooperatywach mieszkaniowych cenią sobie wyjątkowo mocno. Jest to wpływ nie tylko na lokalizację domu czy mieszkania i jego sąsiedztwo, ale i na każdy etap inwestycji.

Kooperatywa mieszkaniowa - najważniejsze informacje

Jak wspominaliśmy na wstępie, członkami kooperatywy mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne. Często jest to rodzina, znajomi, przyjaciele lub członkowie tej samej lokalnej społeczności. Aby kooperatywa zyskała status prawny, niezbędne jest podpisanie umowy kooperatywy mieszkaniowej lub spółki cywilnej między minimum trzema osobami.

Działając w formie kooperatywy, zyskujemy bardziej elastyczne zasady współpracy, które można lepiej dostosować do potrzeb jej członków. Gdy wybieramy drugi model, czyli spółkę cywilną opieramy się na osobowości prawnej od lat istniejącej w polskim ustawodawstwie. Dzięki temu mamy do dyspozycji gotowe rozwiązania problemów, które spółka może napotkać w trakcie funkcjonowania. Ostateczny wybór modelu zależy od członków kooperatywy i powinien zostać ustalony wspólnie.

Co przemyśleć przed założeniem kooperatywy?

Nim przejdziemy do etapu spisywania umowy, na mocy której powstanie kooperatywa powinniśmy wspólnie ustalić kilka kluczowych kwestii. Ważny jest zarówno rodzaj inwestycji, jak i planowana liczba mieszkań czy domów. O pomyślności całego przedsięwzięcia decydują też jasne zasady finansowania. Nim założymy kooperatywę lub spółkę, musimy wiedzieć jaki jest udział środków własnych, ile pieniędzy pochodzić będzie z kredytu i jak sfinansować zakup odpowiedniej działki. Warto też od razu poszukać działki na sprzedaż aby rozeznać się w rynku i dostępnych lokalizacjach. Prawidłowo spisana umowa zawiera szczegółowe informacje dotyczące budżetu kooperatywy wraz z terminem spłat pożyczek, jeśli są one jedną z form finansowania.

Warto pamiętać, że kooperatywa bez względu na wybraną osobowość prawną jest tworem kolektywnym. Aby funkcjonowała sprawnie, potrzebne jest ustalenie sposobu prowadzenia spraw, reprezentacji i podejmowania decyzji.

Do kwestii, które koniecznie trzeba przedyskutować, należą też zasady rozliczania inwestycji, rozwiązania umowy czy zmian składu osobowego kooperatywy.

Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranego typu umowy, odpowiedzialność za zobowiązania związane z realizacją inwestycji mieszkaniowej ma charakter wspólny.

Od czego zacząć?

Kooperatywa ma szansę zaistnieć, jeśli przynajmniej trzy osoby zechcą w ten sposób zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swoje i bliskich. Po wstępnych ustaleniach i zawarciu porozumienia ustnego warto zajrzeć na witrynę gov.pl. W zakładce dotyczącej kooperatyw znajdziemy przykładowe wzory umów opracowane przez specjalistów z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat tego, jak projektować bezpieczną umowę i na co zwrócić uwagę przy ustalaniu jej warunków.

Każda umowa kooperatywy ma charakter indywidualny, a jej cel musi być wybrany przez członków. Inwestycja może polegać zarówno na zakupie parceli i wybudowaniu domu lub bloku, jak i inwestycji w zabudowaną już działkę. Ważne, aby po zakończeniu prac z nieruchomości mogli korzystać inwestorzy i ich rodziny. Choć taka droga dojścia do własnego lokum nie jest jeszcze bardzo popularna, niesie ze sobą wiele korzyści. To właśnie one mogą sprawić, że w przyszłości kooperatywy mieszkaniowe będą zakładane coraz częściej.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »