• Autor: Grzegorz Gęborek
Jaką rolę w stowarzyszeniu odgrywa lub może odgrywać komisja rewizyjna? Czy może być kompetentna do rozpatrzenia sprawy o wykluczenie członkostwa, jeśli statut w jej kompetencji tego nie przewiduje? Statut nie mówi nic o tym, kto ma tego typu sprawy rozpatrywać, tj. odwołać można się do komisji rewizyjnej stowarzyszenia, ale ta z reguły, będąc nieobiektywna, ocenia, jak ocenia. Czy w ogóle może podejmować takie sprawy?
Na wstępie wskazuję, iż ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach nie zawiera szczegółowych postanowień regulujących zasad działania komisji rewizyjnej. Komisją rewizyjną nazywa się obligatoryjny organ kontroli wewnętrznej. Zasady działania komisji rewizyjnej, w tym zakres kompetencji komisji rewizyjnej, powinien określać statut.
Jednocześnie, co istotnie, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków. Z powyższego wynika domniemanie kompetencji WZC do podejmowania uchwał w przypadku braku określenia właściwości innej władzy stowarzyszenia w statucie.
Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 oraz pkt. 5 ustawy „statut stowarzyszenia określa w szczególności:
Jeżeli komisja rewizyjna nie posiada statutowej kompetencji do pozbawienia członkostwa, to nie jest do tego uprawniona. Jeżeli ze statutu nie wynika kompetencja innego organu, to zastosowanie znajdzie art. 11 ust. 1 ustawy. Co więcej, jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 4, sposób utraty członkostwa określa statut. Jest to jeden z minimalnych wymogów odnośnie treści statutu.
Zatem jeżeli statut nie stanowi inaczej, uchwałę w przedmiocie pozbawienia członkostwa można poddać pod głosowanie WZC. Ustawa nie określa szczegółowo roli, jaką może odgrywać komisja rewizyjna w stowarzyszeniu. Zwyczajowo jest to organ kontroli wewnętrznej, taki jest cel i wymóg jej powołania.
Do podstawowych zadań komisji rewizyjnej może należeć sprawowanie kontroli nad działalnością zarządu, kontrola działalności samego stowarzyszenia, kontrola sprawozdań zarządu z działalności, wnioskowanie do WZC o udzielenia absolutorium członkom zarządu, a także inne kompetencji określone w statucie, o czym była mowa powyżej.
Uważam, że można przyznać komisji rewizyjnej kompetencję do wykluczenia członka ze stowarzyszenia. Musi być ona wyraźnie określona w statucie. Niedopuszczalne będzie „przypisanie” sobie tej funkcji przez komisję rewizyjną, np. w formie uchwały organu. Jeżeli decyzje o wykluczeniu członka miałaby podejmować komisja rewizyjna, a statut nie zawiera postanowień w tym zakresie, to konieczna jest zmiana statutu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika