Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak pokryć stratę w spółce akcyjnej z zysku rocznego, gdy nie ma kapitału zapasowego?

• Data: 2024-11-27 • Autor: Adam Dąbrowski

Czy można pokryć stratę w spółce akcyjnej w całości z zysku z danego roku, jeśli nie ma kapitału zapasowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak pokryć stratę w spółce akcyjnej z zysku rocznego, gdy nie ma kapitału zapasowego?

Strata w spółce akcyjnej

Spółka jako osoba prawna zapewne ma straty za poprzedni rok obrotowy. Formalnie nie jest możliwe wystąpienie w jednym roku obrotowym straty oraz zysku (przychody pomniejszone o koszty dają dochód, a jak koszty są większe od przychodów, to występuje strata).

Jeżeli ze sprawozdania finansowego spółki wynika ujemny wynik finansowy, uprawnieniem i obowiązkiem organu zatwierdzającego jest wskazanie sposobu jego pokrycia. Powinno to nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok, w jakim strata wystąpiła.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pokrycie strat z kapitału zapasowego

Spółka akcyjna wg art. 396 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.) powinna tworzyć na pokrycie straty kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. Brak kapitału zakładowego oznacza, że nie był tworzony lub został już w całości wykorzystany.

Statut może przewidywać tworzenie innych kapitałów na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe). Jeżeli są takie kapitały, należałoby je wykorzystać na pokrycie strat w pierwszej kolejności. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie, jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pokrycie strat przyszłymi zyskami

Można przyjąć uchwałę o pokryciu straty przyszłymi zyskami. Jest to jeden ze sposobów pokrywania strat. Rozwiązanie to dotyczy strat, które nie naruszają art. 397 K.s.h.

Należy mieć na uwadze, że według art. 397 K.s.h. „jeżeli bilans sporządzony przez zarząd spółki wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego, to zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki”.

Pokrycie straty zyskami przyszłymi oznacza pokrycie straty za określony rok obrotowy (np. 2022 r.) zyskami z kolejnych lat obrotowych (2023 r. i następne). Rozwiązanie to jest wybierane, gdy istnieją uzasadnione argumenty na polepszenie się kondycji finansowej spółki w przyszłości oraz jednocześnie spółka jest zdolna do regulowania swoich bieżących zobowiązań. W przeciwnym wypadku zarząd powinien rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Decyzja o pokryciu straty zyskami z kolejnych lat obrotowych powoduje, że strata za zamknięty już rok obrotowy pozostaje w wyniku finansowym, do czasu aż pojawią się zyski i zostanie nimi rozliczona.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Brak kapitału zapasowego i decyzja o pokryciu strat przyszłymi zyskami
Spółka akcyjna XYZ, zajmująca się produkcją elektroniki, zakończyła rok 2022 z dużą stratą finansową. Pomimo posiadania pozytywnych prognoz finansowych na nadchodzący rok, nie posiadała wystarczających rezerw w kapitale zapasowym ani rezerwowym. Walne zgromadzenie akcjonariuszy postanowiło podjąć uchwałę o pokryciu straty z przyszłych zysków, mając na uwadze planowane kontrakty na rok 2023, które miały znacząco poprawić wyniki finansowe.

 

Pokrycie strat z nadwyżki kapitału rezerwowego
Spółka akcyjna ABC, działająca w branży budowlanej, zgromadziła przez lata kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na pokrycie potencjalnych strat. W 2021 roku, z powodu nieprzewidzianych problemów na rynku, spółka zakończyła rok ze stratą. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wykorzystaniu części kapitału rezerwowego na pokrycie całej straty, dzięki czemu w kolejnym roku mogła skupić się na bieżącej działalności bez obciążenia finansowego wynikającego z wcześniejszych strat.

 

Strata przewyższająca kapitały zapasowe i rezerwowe
Spółka akcyjna DEF, prowadząca działalność w sektorze transportowym, odnotowała w roku 2022 stratę przekraczającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego. Zarząd zgodnie z przepisami zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie, aby akcjonariusze podjęli decyzję o dalszym istnieniu spółki. Po analizie prognoz na przyszłe lata oraz sytuacji rynkowej, akcjonariusze uznali, że spółka ma szansę na poprawę wyników i podjęli uchwałę o pokryciu straty przyszłymi zyskami, jednocześnie wprowadzając plan restrukturyzacji operacyjnej.

Podsumowanie

Pokrycie straty w spółce akcyjnej jest kluczową kwestią dla jej dalszego funkcjonowania. Spółka może wykorzystać kapitał zapasowy lub rezerwowy, o ile zostały one zgromadzone, a w przypadku ich braku – podjąć uchwałę o pokryciu strat przyszłymi zyskami. Decyzje w tym zakresie podejmuje walne zgromadzenie akcjonariuszy, które musi działać zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, dbając o stabilność finansową i przyszłość spółki.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach dotyczących spółki akcyjnej? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, aby skorzystać z naszych usług. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Adam Dąbrowski

O autorze: Adam Dąbrowski

Radca prawny.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »