• Autor: Marek Gola
Czy komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne przeciwko osobie fizycznej, która jest prezesem spółki z o.o., a zarazem udziałowcem, który posiada 40% udziałów, może zając konto spółki, czyli osobowości prawnej, jeżeli egzekucja nie dotyczy spółki?
Podstawę prawną niniejszej odpowiedzi stanowi ustawa Kodeks cywilny, zwany dalej K.c., Kodeks spółek handlowych – w skrócie K.s.h. oraz Kodeks postępowania cywilnego – skrótowo K.p.c.
Zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego – art. 33 „osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną”. Nadto osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Jednym z organów spółki jest zarząd.
Taki przepisami szczególnymi, o jakich mowa wyżej, jest art. 12 K.s.h.L „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji”.
Do reprezentacji spółki zastosowanie znajdzie art. 201 K.s.h., który stanowi:
„§ 1. Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.
§ 2. Zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków.
§ 3. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona.
§ 4. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”.
Z powyższego zatem wynika, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną będącą odrębnym bytem prawnym tak samo jak osoba fizyczna. Fakt, iż – jak mniemam — jest Pani prezesem zarządu spółki, w żaden sposób nie powoduje, że spółka będzie odpowiadać za długi osoby wchodzącej w skład jej organów – zarządu.
Tym samym komornik sądowy nie może przeprowadzić egzekucji, dokonać zajęcia rachunku bankowego, którego posiadaczem jest spółka, tak samo jak komornik nie może zająć rachunku innej osoby w związku z postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym, jak rozumiem, przeciwko Pani.
Natomiast komornik jako organ egzekucyjny w zakresie niejako prawa i świadczeń związanych funkcjonalnie ze spółką może dokonać zajęcia:
Powyżej zostało wskazane, jakie uprawnienia co do zasady przysługują komornikowi w sytuacji prowadzenia egzekucji w opisanej przez Panią sytuacji.
Natomiast proszę mieć również na uwadze, iż komornik może przeprowadzać czynności egzekucyjne poprzez zajęcie nieruchomości, ruchomości czy też innych praw majątkowych należących do dłużnika, natomiast w opisanym przez Panią stanie faktycznym nie ma podstaw do zajęcia rachunku bankowego spółki w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym w stosunku do prezesa spółki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika