• Autor: Wioleta Biel
Posiadam własną działalność w Polsce, ale świadczę usługi na terenie Szwecji. Pracuję tam przez 6 tygodni, następnie mam dwa tygodnie odpoczynku w Polsce, i tak w kółko. Faktury z VAT 0% za wykonane prace wystawiam jako firma zarejestrowana w Polsce. Na fakturze wpisuję miejsce wystawienia: Sztokholm. Doszły do mnie słuchy, że ludzie pracujący na podobnych zasadach płacą duże kary i podatki w szwedzkim urzędzie skarbowym, jeżeli przekroczyli dozwolonych 183 dni pracy w Szwecji w roku rozliczeniowym. Proszę o wyjaśnienie tego problemu. Czy mogę dalej tak pracować bez ryzyka ze strony urzędów skarbowych Szwecji. Z pewnością szwedzka firma mnie nie zatrudni, bo tak jest dla nich taniej – nie płacą podatków jak za pracownika szwedzkiego.
Międzynarodowe prawo podatkowe przewiduje okres 183 dni jako taki, w którym dany podatnik nabywa tzw. rezydencję podatkową w danym kraju. Oznacza to zazwyczaj, iż dany podatnik powinien w danym kraju rozliczać się z podatków jak każdy inny obywatel w tym kraju.
Innym warunkiem determinującym nabycie tzw. rezydencji podatkowej w danym kraju jest tzw. ośrodek interesów życiowych. Oznacza to, że ma Pan rezydencję podatkowa w tym kraju, w którym posiada Pan rodzinę, dom, przyjaciół itp.
Zobacz też: B2B student
Zatem w mojej ocenie może Pan nadal twierdzić, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, jednak ze względu na to że w pewnym stopniu na stałe i w sposób ciągły pracuje Pan na terytorium Szwecji, powinien Pan zarejestrować się w Szwecji co najmniej jako podatnik VAT i wystawiać faktury ze szwedzką stawką VAT. To jednak może wiązać się z tym, że szwedzki urząd skarbowy stwierdzi, iż z podatku dochodowego też powinien Pan odprowadzić podatek dochodowy w Szwecji od tych dochodów, których źródłem jest Szwecja. Wtedy będą miały zastosowanie umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, co za tym idzie, będzie Pan rozliczał się w Szwecji a raportował to w Polsce.
Kryteria, o których mówiłam w perspektywie nabywania rezydencji podatkowej, nie sprawiają, że jeżeli posiada Pan rodzinę w Polsce w ogóle nie powinien Pan się rozliczać w Szwecji.
Rzecz jasna może się Pan spotkać z innym podejściem, jednak z mojego doświadczenia wynika, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powinien Pan zarejestrować firmę na VAT w Szwecji (co najmniej na VAT).
Istnieje jeszcze jedno ryzyko – ZUS. Rekomenduje wystąpienie do ZUS w sprawie ustalenia prawidłowego ustawodawstwa dla obowiązków składkowych.
Poruszana przez Pana sprawa jest bardzo skomplikowana, bowiem wchodzą tu w grę zarówno umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale i również unijne Dyrektywy VAT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioleta Biel
Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Studiów Podyplomowych z zakresu prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim. Licencjonowany doradca podatkowy (nr 12310). Od 6 lat związana z doradztwem biznesowym dla największych spółek w Polsce. Doradza w zakresie prawa podatkowego, prawa spółek handlowych oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w podatkach dochodowych, międzynarodowej optymalizacji podatkowej, planowaniu podatkowym oraz bieżącej obsłudze korporacyjnej spółek prawa handlowego. Na swoim koncie ma liczne publikacje z zakresu zarówno polskiego, jak i zagranicznego systemu podatkowego. Pracuje w języku polskim i angielskim.
Zapytaj prawnika