• Autor: Bogusław Nowakowski
Chciałbym otworzyć działalność gospodarczą i otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy. W ciągu miesiąca mam zamiar utworzyć spółkę z o.o. i wnieść DG do niej aportem, wraz z dofinansowaniem. Czy to dopuszczalne?
Dofinansowanie z urzędu pracy w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej regulowane jest w Polsce m.in.:
O dofinansowanie może ubiegać się osoba bezrobotna, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z własnej winy nie przerwała szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy przewidzianej w ustawie lub też po skierowaniu podjęła szkolenie przygotowanie zawodowe dorosłych, staż lub inną formę pomocy określoną w ustawie.
Pomoc jest przeznaczona dla osób bezrobotnych, czyli niepracujących i nieposiadających wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dotacje.
Osobą bezrobotną może być tylko osoba fizyczna (człowiek), a nie firma (np. spółka z o.o.).
W istocie nie istnieje możliwość prawna i faktyczna, by spółka z o.o. mogła ubiegać się o dotacje z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Pan jako beneficjent zobowiązany byłby do:
Dofinansowanie podlega zwrotowi w razie m.in.:
Pana zamiarem byłoby wniesienie utworzonej działalności gospodarczej do nowo związanej przez Pana spółki z o.o. – w okresie miesiąca od rozpoczęcia DG.
Można to zrobić poprzez:
W obydwu przypadkach byłby Pan jedynym wspólnikiem w spółce z o.o. Dla celów ubezpieczenia traktowany byłby Pan jako przedsiębiorca.
Jak wynika z Kodeksu spółek handlowych (art. 551 § 5), „przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, 675 i 983) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową)”.
W pierwszym przypadku Pana działalność uległaby likwidacji (wykreśleniu z dniem przekształcenia z CEIDG), a to spowodowałoby konieczność zwrotu dofinansowania: nie prowadziłby Pan DG przez 12 miesięcy od jej rozpoczęcia.
W drugim przypadku – wniesienie przedsiębiorstwa do spółki zoo powoduje, że nie ma Pan narzędzi i środków do prowadzenia własnej DG. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak obowiązku likwidowania swojej DG.
Teoretycznie mógłby Pan być wspólnikiem w spółce z o.o. oraz jednocześnie dalej prowadzić swoją DG (co najmniej 12 miesięcy od daty jej rozpoczęcia). Dofinansowanie wydane byłoby i rozliczone przed dokonaniem wniesienia przedsiębiorstwa z DG do spółki z o.o.
Ale ocena takiej sytuacji ze strony dofinansowującego mogłaby być dla Pana niekorzystna i oznaczać mogłaby zwrot dofinansowania.
Pan jako bezrobotny musiałby przedłożyć rozliczenie zawierające zestawienie kwot wydatkowanych od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie na poszczególne towary i usługi.
Z umowy z kolei wynikać będzie termin wydatkowania dofinansowania. Środki z dofinansowania musiałby Pan wydać jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w oparciu o wpis do CEIDG.
Reasumując:
Należałoby więc najpierw zorientować się jak taką sytuacja oceniana będzie przez urząd pracy na Pana terenie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Bogusław Nowakowski
Radca prawny.
Zapytaj prawnika