Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Darowizna i dziedziczenie udziałów w spółce, jakie są konsekwencje podatkowe?

• Data: 2024-08-28 • Autor: Marcin Sądej

Tato prowadził z trzema wspólnikami spółkę jawną, każdy z nich posiadał po 25% udziałów. Tato przekazał mi swoje 25% udziałów w formie darowizny, a ja tę darowiznę zgłosiłem do urzędu skarbowego. Wkrótce po tym tato zmarł. Nurtuje mnie kwestia, czy stałem się posiadaczem udziałów w spółce, czy też jestem właścicielem 1/4 nieruchomości, czy nie? Zakładając, że tak, nie zgłaszałem tego w druku SD-Z2 jako spadek, uważałem to za darowiznę. Wszystkie pozostałe składniki majątku po tacie zostały zgłoszone i notarialnie potwierdzone. Czy udziały w spółce i w nieruchomości należy traktować rozdzielnie? Co należy teraz zrobić? Ponownie wypełnić druk SD-Z2, jeszcze raz wpisując poprzednie składniki majątku i dokładając udział w spółce? Jak rozdzielić w spadku 25% udziałów w nieruchomości na trzy osoby: siostrę, mamę i siebie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna i dziedziczenie udziałów w spółce, jakie są konsekwencje podatkowe?

Darowizna i spadek jako odrębne czynności prawne

Zarówno czynność dziedziczenia, jak i umowa darowizny powodują skutek rozporządzający w postaci przeniesienia prawa własności. Dodatkowo należy wskazać, że są to dwie osobne instytucje cywilne i dwie różne czynności prawne uregulowane w innym przepisach.

Spadkobiercy nabywają spadek w dacie jego otwarcia. Spadek otwiera się w dniu śmierci spadkodawcy. Spadkobiercy dziedziczą wszystko to, do czego spadkodawca w dniu śmierci posiadał tytuł własności.

W konsekwencji, jeżeli za życia ojciec przekazał Panu w drodze darowizny udziały w spółce, to takie udziały nie wchodziły w skład spadku, ponieważ na dzień śmierci ojciec nie był już ich właścicielem (w dacie dokonania darowizny własność przeszła z ojca na Pana).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie z podatku darowizn i spadków w najbliższej rodzinie

Powyższe znajduje również przełożenie na kwestie podatkowe. Zarówno darowizny, jak i spadki podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn z możliwością skorzystania z całkowitego zwolnienia w zakresie czynności dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest złożenie deklaracji SD-Z2 w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustawa SD w różny sposób kształtuje moment powstania obowiązku podatkowego:

Nabycie udziałów w spółce tylko na podstawie jednej czynności – darowizny

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionej sprawy, jeżeli zgłosił Pan otrzymanie darowizny w zakresie udziałów w spółce, to nie ma potrzeby ponownie wykazywania tego w spadku po ojcu. Nie ma możliwości, aby dwukrotnie nabył Pan ten sam składnik majątku – raz w darowiźnie, a drugi raz w drodze dziedziczenia.

Jeżeli nabył Pan udziały w spółce w drodze darowizny, to takie udziały nie wchodzą do spadku po ojcu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Jan otrzymał od swojego ojca 10% udziałów w rodzinnej firmie jako darowiznę. Zgłosił tę darowiznę do urzędu skarbowego, korzystając z formularza SD-Z2. Kilka miesięcy później ojciec zmarł, a Pan Jan wraz z rodzeństwem odziedziczył pozostałe 40% udziałów ojca. W tej sytuacji, Pan Jan nie musiał ponownie zgłaszać 10% udziałów, które wcześniej otrzymał jako darowiznę, ponieważ te udziały nie wchodziły już do masy spadkowej.

 

Pani Anna otrzymała od swojej mamy mieszkanie w formie darowizny, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym. Po śmierci mamy, Pani Anna odziedziczyła resztę majątku, w tym inne nieruchomości. Mieszkanie otrzymane wcześniej jako darowizna nie było już częścią spadku, dlatego Pani Anna zgłosiła do urzędu tylko te nieruchomości, które odziedziczyła w spadku, unikając podwójnego zgłoszenia tego samego składnika majątku.

 

Pan Tomasz otrzymał 15% udziałów w spółce od swojego ojca w formie darowizny, co zostało odpowiednio zgłoszone do urzędu skarbowego. Kiedy ojciec zmarł, Pan Tomasz wraz z rodzeństwem odziedziczył pozostałe udziały ojca w spółce. Udziały, które Pan Tomasz otrzymał jako darowiznę, nie były już częścią masy spadkowej, więc nie wymagały ponownego zgłoszenia w formularzu SD-Z2, co zapobiegło niepotrzebnym formalnościom.

Podsumowanie

Udziały w spółce otrzymane w darowiźnie przed śmiercią darczyńcy nie wchodzą w skład spadku, ponieważ własność przeszła na obdarowanego już w momencie darowizny. Dlatego nie ma potrzeby ponownego zgłaszania tych samych udziałów jako części spadku. Ważne jest, aby rozróżniać darowiznę od spadku i odpowiednio zgłaszać je do urzędu skarbowego, unikając podwójnych zgłoszeń tego samego składnika majątku.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkiego rodzaju pism, dostosowanych do Twoich potrzeb, abyś mógł szybko i skutecznie rozwiązać swoje sprawy prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207
2. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »