• Autor: Aleksander Słysz
Wspólnik spółki z o.o. (bez wynagrodzenia) prowadzi swoją działalność o takim profilu jak spółka. Czy może z tej działalności wystawiać na rzecz spółki rachunki? Działalność opodatkowana jest liniowo.
Nie bardzo wiem, co ma Pani na myśli, posługując się zwrotem „wspólnik bez wynagrodzenia”. Zakładam, że chodzi Pani o osobę, która jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niepozostającą ze spółką w stosunku pracy (tj. udziałowca niezatrudnionego w spółce na umowie o pracę).
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony liniowy jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
W opisanej sytuacji, jeśli udziałowca nie łączy ze spółką wspomniany już stosunek pracy, świadczenie usług na rzecz spółki nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie liniowej. Co więcej, nawet gdyby ów stosunek pracy, istniał to utrata prawa „do liniówki” miałaby miejsce tylko wtedy, gdyby z działalności wyświadczył takie same czynności, jakie wykonuje lub wykonywał w ramach umowy o pracę.
Reasumując, można wystawiać na rzecz spółki takie rachunki.
Zobacz też: Faktura dla byłego pracodawcy
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Aleksander Słysz
Doradca podatkowy.
Zapytaj prawnika