Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?

Od kilkunastu lat prowadzę firmę handlową. Z początkiem tego miesiąca żona zarejestrowała na siebie firmę zajmującą się dokładnie taką samą działalnością jak moja. Dzisiaj jednak usłyszała od urzędnika urzędu skarbowego, że musi zamknąć działalność, bo podobno małżonkowie nie mogą prowadzić dwóch oddzielnych firm, które zajmują się tym samym. Nie chce mi się wierzyć, proszę więc o odpowiedź: czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?

Wykonywanie tego samego rodzaju działalności gospodarczych przez oboje małżonków

Nie jest mi wiadomo o żadnej regulacji prawnej, która bezpośrednio zakazywałaby wykonywania tego samego rodzaju działalności gospodarczych przez oboje małżonków – wręcz przeciwnie, niejednokrotnie takie rozwiązanie jest praktykowane.

Trudno mi również wyrokować, czy pracownik urzędu skarbowego celowo wprowadził Państwa w błąd – zakładam raczej, że doszło tu do jakiegoś rodzaju nieporozumienia.

Zobacz też: Dwie firmy pod jednym adresem

Przeszkody w prowadzeniu dwóch działalności o tym samym zakresie przez oboje małżonków

Prowadzenie przez oboje małżonków dwóch działalności o tym samym zakresie przedmiotowym może być przeszkodą na przykład w przypadku:

  • działalności rolniczej i podatku od towarów i usług (obowiązujące przepisy przewidują, że podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku wspólnego gospodarstwa rolnego jest tylko jedna osoba);
  • opodatkowania w formie karty podatkowej – w tym przypadku jedną z okoliczności, które wykluczają możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania jest prowadzenie przez małżonka podatnika działalności gospodarczej w tym samym zakresie.

W przypadku karty podatkowej konsekwencją nie jest jednak konieczność likwidacji działalności gospodarczej przez małżonka, a jedynie utrata prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Jeśli więc do tej pory korzystał pan z opodatkowania w formie karty podatkowej, fakt otworzenia przez żonę działalności w tym samym zakresie pozbawi Pana prawa do opodatkowania w tej formie – ani Pan, ani Pana żona nie będziecie mogli stosować tej formy opodatkowania.

Na koniec podkreślę raz jeszcze, że nie istnieje przepis, który nie zezwalałby na prowadzenie tego samego rodzaju działalności przez oboje małżonków – w Polsce obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej (to, co nie jest zabronione, jest dozwolone). Działalność gospodarcza małżonków prowadzona odrębnie, ale w tym samym zakresie jest dozwolona; powoduje jednak konsekwencje w zakresie utraty prawa (przez oboje małżonków) do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Przeczytaj też: Jaka forma działalności dla małżeństwa

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Elżbieta Jędruczyk

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowegozakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »