• Autor: Elżbieta Jędruczyk
Od kilkunastu lat prowadzę firmę handlową. Z początkiem tego miesiąca żona zarejestrowała na siebie firmę zajmującą się dokładnie taką samą działalnością jak moja. Dzisiaj jednak usłyszała od urzędnika urzędu skarbowego, że musi zamknąć działalność, bo podobno małżonkowie nie mogą prowadzić dwóch oddzielnych firm, które zajmują się tym samym. Nie chce mi się wierzyć, proszę więc o odpowiedź: czy jest możliwe prowadzenie dwóch działalności tego samego rodzaju przez oboje małżonków?
Nie jest mi wiadomo o żadnej regulacji prawnej, która bezpośrednio zakazywałaby wykonywania tego samego rodzaju działalności gospodarczych przez oboje małżonków – wręcz przeciwnie, niejednokrotnie takie rozwiązanie jest praktykowane.
Trudno mi również wyrokować, czy pracownik urzędu skarbowego celowo wprowadził Państwa w błąd – zakładam raczej, że doszło tu do jakiegoś rodzaju nieporozumienia.
Zobacz też: Dwie firmy pod jednym adresem
Prowadzenie przez oboje małżonków dwóch działalności o tym samym zakresie przedmiotowym może być przeszkodą na przykład w przypadku:
W przypadku karty podatkowej konsekwencją nie jest jednak konieczność likwidacji działalności gospodarczej przez małżonka, a jedynie utrata prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.
Jeśli więc do tej pory korzystał pan z opodatkowania w formie karty podatkowej, fakt otworzenia przez żonę działalności w tym samym zakresie pozbawi Pana prawa do opodatkowania w tej formie – ani Pan, ani Pana żona nie będziecie mogli stosować tej formy opodatkowania.
Na koniec podkreślę raz jeszcze, że nie istnieje przepis, który nie zezwalałby na prowadzenie tego samego rodzaju działalności przez oboje małżonków – w Polsce obowiązuje zasada swobody działalności gospodarczej (to, co nie jest zabronione, jest dozwolone). Działalność gospodarcza małżonków prowadzona odrębnie, ale w tym samym zakresie jest dozwolona; powoduje jednak konsekwencje w zakresie utraty prawa (przez oboje małżonków) do opodatkowania w formie karty podatkowej.
Przeczytaj też: Jaka forma działalności dla małżeństwa
Sklep odzieżowy
Pan Jan i Pani Anna są małżeństwem. Od kilku lat Pan Jan prowadzi sklep z odzieżą damską. Pani Anna, widząc sukces męża, postanowiła otworzyć własny sklep, również z odzieżą damską, ale z nieco innym asortymentem (np. odzież plus size lub odzież sportowa). Obie działalności działają niezależnie, mają oddzielne kasy fiskalne i rozliczenia. Zgodnie z prawem, jest to w pełni legalne. Fakt, że małżonkowie prowadzą działalność w tej samej branży, nie stanowi przeszkody.
Usługi remontowo-budowlane i karta podatkowa
Pan Piotr od lat prowadzi firmę remontowo-budowlaną i korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej. Jego żona, Pani Ewa, również postanowiła założyć firmę w tej samej branży. W takim przypadku, zgodnie z przepisami, oboje małżonkowie utracą prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie oznacza to jednak, że Pani Ewa musi zlikwidować działalność. Po prostu, oboje będą musieli wybrać inną formę opodatkowania, np. ryczałt ewidencjonowany lub zasady ogólne.
Gospodarstwo rolne i podatek VAT
Małżeństwo, Państwo Kowalscy, prowadzi wspólnie duże gospodarstwo rolne. Ze względu na specyfikę przepisów dotyczących podatku VAT w rolnictwie, tylko jedno z małżonków może być zarejestrowane jako podatnik VAT z tytułu prowadzenia tego gospodarstwa. Nie ma możliwości, aby oboje małżonkowie byli oddzielnymi podatnikami VAT w odniesieniu do tego samego gospodarstwa rolnego. W tym specyficznym przypadku, przepisy nakładają pewne ograniczenie.
Co do zasady, małżonkowie mogą prowadzić odrębne działalności gospodarcze, nawet w tym samym zakresie. Nie istnieją przepisy, które by tego zakazywały. Należy jednak pamiętać o pewnych wyjątkach i konsekwencjach, takich jak utrata prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej dla obojga małżonków, jeśli oboje prowadzą działalność w tym samym zakresie, lub specyficzne regulacje dotyczące podatku VAT w rolnictwie, gdzie tylko jedno z małżonków może być podatnikiem VAT z tytułu wspólnego gospodarstwa. Zatem, prowadzenie działalności przez małżonków w tej samej branży jest dozwolone, ale wymaga uwzględnienia specyficznych uwarunkowań prawnych i podatkowych.
Potrzebujesz porady prawnej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez małżonków? Masz wątpliwości dotyczące formy opodatkowania, rozliczeń, lub innych aspektów prawnych związanych z prowadzeniem firm w tej samej branży? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, a nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapewniamy szybką i kompleksową pomoc prawną bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Elżbieta Jędruczyk
Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.
Zapytaj prawnika