Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy przychody i koszty spółki komandytowej wpływają na CIT-8 spółki z o.o.?

• Data: 2024-12-29 • Autor: Adam Nowak

Spółka z o.o. ma udziały w spółce komandytowej w wysokości 3%. Zysk ze spółki komandytowej nie był wypłacony. Czy w spółce z o.o. do CIT-8 doliczam przychody i koszty odpowiadające udziałom 3% ze spółki komandytowej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy przychody i koszty spółki komandytowej wpływają na CIT-8 spółki z o.o.?

Przychody z zysków kapitałowych

Zgodnie z art. 5 ustawy CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wsp ólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła.

W przypadku spółek transparentnych podatkowo przychód uzyskany w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez tę spółkę alokowany jest na poszczególnych wspólników w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie umowy spółki. To oznacza, że wspólnicy spółek transparentnych podatkowo przypisują do swojej działalności przychody oraz koszty proporcjonalnie do posiadanego udziału. Tak też Pismo z dnia 29.10.2020 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-1.4010.361.2020.1.MF.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podatek CIT

Należy jednak zauważyć, że od 1 stycznia (względnie 1 maja) 2021 roku spółka komandytowa na gruncie podatku CIT przestała być spółką transparentną podatkowo i stała się podatnikiem podatku CIT. Tak wynika z treści art. 1 ust. 3 ustawy CIT, który to przepis wymienia spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 4a pkt 19 ustawy CIT, mówiąc o udziale w zyskach osób prawnych – oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w art. 1 ust. 3 ustawy CIT.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy CIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych. To oznacza, że w obecnym stanie prawnym tylko przychody faktycznie otrzymane z tytułu udziału w spółce komandytowej stanowią przychód spółki z o.o. (np. wypłacony zysk z udziału w sp. k.) Obecnie do udziału w spółkach komandytowych nie ma już zastosowanie art. 5 ustawy CIT (ma zastosowanie np. do spółki cywilnej, która nadal pozostaje transparentna podatkowo).

Przychody uzyskane przez spółkę z o.o. z tytułu wypłaty z zysku spółki komandytowej nie są łączone z przychodami uzyskanymi przez spółkę z o.o. w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy CIT, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

W rezultacie skoro spółka komandytowa w aktualnym stanie prawnym nie jest transparentna podatkowo, to jej przychody oraz koszty nie są przypisywane do spółki z o.o. będącej udziałowcem. Obecnie przychody ze spółki komandytowej to przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Po zmianie statusu spółki komandytowej na gruncie podatku CIT, tj. od 1 stycznia (względnie 1 maja) 2021 roku, przychody oraz koszty spółki komandytowej są przychodami oraz kosztami spółki komandytowej, która samodzielnie rozlicza podatek CIT.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wpływ wypłaty zysku na CIT spółki z o.o.

Spółka X Sp. z o.o. posiada 3% udziałów w spółce komandytowej Y. Przez 2022 rok spółka Y nie wypłacała zysków wspólnikom. W związku z tym, spółka X nie doliczyła tych 3% zysków do CIT-8, ponieważ według nowych przepisów, zyski ze spółki komandytowej są uwzględniane dopiero w momencie faktycznej wypłaty. W tym przypadku spółka komandytowa Y sama rozlicza CIT od swoich przychodów.

 

Brak wpływu udziałów w spółce komandytowej na CIT spółki z o.o.

Firma ABC Sp. z o.o. ma 5% udziałów w spółce komandytowej DEF. Mimo że spółka komandytowa wygenerowała zyski w 2023 roku, spółka ABC nie miała obowiązku ujmowania przychodów ani kosztów w CIT-8, ponieważ dochody z udziałów w spółce komandytowej są traktowane jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych. Dopiero po wypłacie zysku spółka ABC uwzględni te środki w swojej deklaracji CIT-8, opodatkowując je stawką 19%.

 

Zasady opodatkowania przy zmianie statusu spółki komandytowej

Firma MNO Sp. z o.o. posiadała 2% udziałów w spółce komandytowej PQR do końca 2020 roku, kiedy to spółka komandytowa była jeszcze transparentna podatkowo. W tamtym czasie przychody oraz koszty były proporcjonalnie alokowane na wspólników, a MNO Sp. z o.o. doliczała 2% udziału w kosztach i przychodach do swojej deklaracji CIT-8. Po zmianie przepisów w 2021 roku spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT, w związku z czym MNO Sp. z o.o. przestała wykazywać zyski i koszty tej spółki w swojej deklaracji, traktując zyski dopiero jako faktycznie otrzymane przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Podsumowanie

Zmiany przepisów od 2021 roku spowodowały, że spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo i stały się podatnikami CIT. Oznacza to, że przychody oraz koszty tych spółek nie są już bezpośrednio przypisywane do wspólników, takich jak spółki z o.o. Zyski ze spółki komandytowej są uznawane za przychody z udziału w zyskach osób prawnych i są opodatkowane dopiero po ich faktycznej wypłacie. To ważna zmiana, która wpłynęła na sposób rozliczeń podatkowych dla wspólników spółek komandytowych.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestiach prawnych lub sporządzenia pism, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a skontaktujemy się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »