Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy mogę handlować na Allegro, nie zakładając firmy?

• Autor: Marcin Sądej

Działam od kilku lat w sieciach afiliacyjnych (jestem wydawcą) i rozliczam się na zasadzie ryczałtu ewidencjowanego stawką 8,5%, do tego posiadam dobrowolne ubezpieczanie zdrowotne, od którego odliczam co miesiąc podatek, ale teraz dodatkowo myślę o małym biznesie, który to polegałby na sprzedaży legalnych gier na serwisie Allegro, zarobek nie byłby na pewno duży, ,myślę, że w granicach 15–30 zł z tytułu jednej sprzedaży. Czy mogę handlować na Allegro, nie zakładając firmy? Czy mogę pracować w afiliacji i jednocześnie prowadzić działalność nierejestrowaną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę handlować na Allegro, nie zakładając firmy?

Działalność nierejestrowana 

Działalność nierejestrowana jest nowością w polskim prawie, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 r.

W pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, który reguluje działalność nierejestrowaną. Zgodnie z tym przepisem nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Jak rozumiem, opodatkowuje Pan działalność w zakresie sieci afiliacyjnych na zasadach ryczałtowych w zakresie odpowiadającym przepisom o najmie prywatnym i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. W rezultacie najem powierzchni reklamowych nie stanowi działalności gospodarczej, lecz najem prywatny, co nie wyklucza możliwości uzyskiwania przychodów z działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana to niebędąca działalnością gospodarczą działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2018 r. jest to kwota 1050 zł).

W kategorii przychodu należnego mieszczą się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Oznacza to, że do obliczenia limitu brane są pod uwagę również te kwoty, które przysługują sprzedawcy z tytułu sprzedaży, nawet jeżeli fizycznie ich nie otrzymał. W rezultacie w celu obliczenia limitu uwzględnia się wyłącznie otrzymany miesięczny przychód bez pomniejszenia go o koszty.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działalność nierejestrowana - limit przychodu

Jeżeli przychód należny przekroczył w danym miesiącu określony limit, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. W takim przypadku osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości limitu.

Zgodnie z art. 20 ust. 1ba–1bc ustawy PIT przychody uzyskane z tytułu działalności nierejestrowej są uznawane jako przychody z innych źródeł (a nie przychody z działalności gospodarczej). W konsekwencji takiej kwalifikacji przychody te są opodatkowane według skali podatkowej (18% lub 32%) i wykazywane z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym PIT-36. W przypadku przychodów z innych źródeł ustawa PIT nie nakłada obowiązku odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy co jest kolejnym ułatwieniem dla podatników wykonujących działalność nierejestrowaną.

Podsumowując powyższe:

Najem powierzchni reklamowych

Najem powierzchni reklamowych (tj. działalność w zakresie sieci afiliacji) nie stanowi działalności gospodarczej, lecz najem prywatny. Oznacza to, że taka działalność nie wyklucza prowadzenia dodatkowo działalności nierejestrowanej.

Do miesięcznego limitu przychodu (w 2024 do 30 czerwca, tj. 3 181,50 zł) wlicza się wyłącznie kwotę przychodu należnego, a nie czysty zysk. W przedstawionym przez Pana przypadku będzie to kwota 394 zł liczona do limitu.

Działalność nierejestrowana nie wymaga zgłoszenia do CEIDG, ZUS ani również podatnik nie ma obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek.

Podatek z działalności nierejestrowanej rozlicza Pan w zeznaniu rocznym PIT-36 w części D. wiersz nr 9 „Inne źródła przychodu”. Ważne jest to, że w zeznaniu rocznym ma Pan możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Nie zmienia to jednak faktu, że nie można tych kosztów uwzględnić w limicie miesięcznym dającym prawo do skorzystania z działalności nierejestrowanej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »